Написання позовної заяви до суду адвокатом у цивільних справах

Адвокату по цивільних справах досить часто доводиться складати позовні заяви.

Кілька простих правил їх написання викладені в даній статті.

Для початку, необхідно визначити , якому суду буде підсудна справа . Велика частина цивільних справ розглядається міськими або районними судами. Статтями 108 – 114 Цивільного процесуального кодексу України та ПОСТАНОВОЮ ПЛЕНУМ ВИЩОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО СУДУ УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ № 3 від 01.03.2013  «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» чітко розмежовується підсудність цивільних справ між судами.

Наступний крок – вирішення питання в який суд подавати позовну заяву. Як правило, в той суд, на території якого проживає відповідач. Якщо відповідач організація – позов подається за місцем її державної реєстрації. Відомості про місце реєстрації юридичної особи можна дізнатися ознайомившись з випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб, яку можна отримати звернувшись до податкового органу або в державну реєстраційну службу. Інформація доступна і на сайті податкового відомства. Якщо відповідач фізична особа, то місце проживання, як правило, буде визначатися місцем його реєстрації за місцем проживання. Можна звернутися до суду і за місцем фактичного проживання відповідача, проте в цьому випадку, суд може зажадати надати докази його проживання за іншою адресою.

Докладно про те, в який суд треба подавати позовну заяву можна дізнатися перейшовши за наступним посиланням.

Можна приступати до написання позовної заяви до суду. Вимоги до форми і змісту позовної заяви міститися у статті 119 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 119 ЦПК України позовна заява повинна містити У правому верхньому куті позову вказується найменування суду. Нижче – відомості про позивача, відповідача, третіх осіб учасників процесу. Такі відомості повинні містити прізвище, ім’я, по батькові, точна адреса громадянина. Якщо відповідач організація – її повне найменування та місце знаходження в точній відповідності з випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Позовні вимоги поділяють на вимоги майнового характеру, наприклад про визнання права власності, і немайнового характеру, наприклад про визнання угоди недійсною. Від такого розмежування залежить ціна позову, яка визначається для вимог майнового характеру у відсотках від вартості спірного майна, а для вимог немайнового характеру в розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати (приблизно 240 – 255 гривень). Якщо позов містить різні вимоги, то держмито сплачується по кожному вимогу окремо.

Детальніше про визначення ціни позову – дивіться тут.

Позовну заяву можна умовно розділити на описову, мотивувальну і прохальну частину.

Починаємо з послідовного опису обставин справи. Наприклад, такого-то числа помер спадкодавець, я звернувся до нотаріуса, було відкрито спадкову справу і я дізнався про те, що незадовго до смерті було складено заповіт на відповідача.

Далі слід мотивувальна частина. Наприклад, спадкодавець за життя страждав таким-то захворюванням і не міг розуміти значення своїх дій, що підтверджується медичними документами та іншими доказами . Посилаємося на норму права, що підлягає застосуванню при вирішенні спору і на підставі якої суд може задовольнити позов. Наприклад, відповідно до статей 36-37 Цивільного кодексу України угода, укладена громадянином, хоча і дієздатним, але перебували у момент її здійснення в такому стані, коли він не був здатний розуміти значення своїх дій або керувати ними, може бути визнана судом недійсною за позовом цього громадянина або інших осіб, чиї права або охоронювані законом інтереси порушені в результаті її здійснення.

Прохальна частина містить позовні вимоги. Наприклад, прошу визнати недійсним заповіт від такого-то числа на ім’я того-то, засвідчене нотаріусом таким-то за реєстровим номером таким-то.

Зразки позовних заяв – знаходяться в цьому розділі сайту.

Кращий адвокат у цивільних справах у Львові.