В який суд подавати позовну заяву? Адвокат по цивільних справах

В який суд подавати позовну заяву? Адвокат по цивільних справах

Згідно цивільного процесуального кодексу, позовні заяви необхідно подавати в той суд, на території якого проживає відповідач – фізична (юридична) особа.

Якщо відповідачів декілька або всі вони проживають на території відноситься до різних судів, то позовну заяву, за вибором позивача, можна подати за місцем проживання кожного з відповідачів. Позов до організації подається за місцем її державної реєстрації. Адвокат по цивільних справах роз’яснює, що існує виняткова підсудність, коли позовна заява подається в строго певний суд. Існує категорія справ, за якими можна подати позовну заяву за місцем свого проживання.

В який суд звертатися, якщо відповідач зареєстрований (прописаний) в одному місці, наприклад в м. Івано-Франківськ, а фактично проживає в м. Львові? Адвокат по цивільних справах.

Як роз’яснюють в практичних коментарях судді Верховного Суду України, позовна заява можна подавати за місцем фактичного проживання відповідача. Однак необхідно представити в суд доказ того, що особа фактично проживає за конкретною адресою. Такими доказами можуть бути договори, довідки, відомості про наявність власності за місцем фактичного проживання і т.д. Адвокат по цивільних справах пояснює, що така позиція заснована на нормах ст. 29 Цивільного кодексу України і ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Що таке місце знаходження юридичної особи?

Це місце знаходження постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності такого виконавчого органу – місце знаходження іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності.

Інформація про місце знаходження юридичної особи вказується в статуті, свідоцтві (виписці) про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Якщо даними документами Ви не маєте, то в деражавній реєстраційній службі можна отримати виписку з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) в якій міститься необхідна інформація.

Що таке виключна підсудність?

Згідно ст. 114 ЦПК України позови про права на земельні ділянки, ділянки надр, відокремлені водні об’єкти, ліси, багаторічні насадження, будівлі, в тому числі житлові та нежитлові приміщення, будівлі, споруди, інші об’єкти, міцно пов’язані із землею, а також про звільнення майна від арешту пред’являються в суд за місцем знаходження цих об’єктів або арештованого майна; позови кредиторів спадкодавця, що пред’являються до прийняття спадщини спадкоємцями, підсудні суду за місцем відкриття спадщини; позови до перевізників, що випливають з договорів перевезення, пред’являються в суд за місцем знаходження перевізника, до якого у встановленому порядку була пред’явлена претензія.

Так, наприклад, позовна заява про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування, подається до суду за адресою спірної квартири.

Позови про будьякі права на нерухоме майно повинні розглядатися в суді за місцем знаходження цього майна.

З яких справам можна подати позовну заяву за місцем свого проживання?

Позови у справах про стягнення аліментів та про встановлення батьківства.

Позови про у справах розірвання шлюбу можуть пред’являтися також до суду за місцем проживання позивача у випадках, якщо при ньому знаходиться неповнолітній або за станом здоров’я виїзд позивача до місця проживання відповідача представляється для нього скрутним.

Позови у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або в результаті смерті годувальника, можуть пред’являтися позивачем також до суду за місцем його проживання або місцем заподіяння шкоди.

Позови про поновлення трудових, пенсійних і житлових прав, повернення майна або його вартості, пов’язані з відшкодуванням збитків, заподіяних громадянинові незаконним засудженням, незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, незаконним застосуванням як запобіжного заходу взяття під варту, підписки про невиїзд або незаконним накладенням адміністративного покарання у вигляді арешту, можуть пред’являтися також до суду за місцем проживання позивача.

Позови про захист прав споживачів можуть бути пред’явлені також до суду за місцем проживання або місцем перебування позивача або за місцем ув’язнення або місцем виконання договору.

Кращий адвокат у цивільних справах у Львові